Osnova

Veoma vazno za one koji kupuju opremu prvi put :

Najbitnije stvari za dobar rad wireless-a

Pojmovi

 

 

Malo objasnjenja, osnova wireless-a :

 

Wireless net je ustvari internet ostvaren bezzicnim putem pomocu radio talasa . U zargonu wireless-a se naziva jos i WIFI , Wireless , WLan itd. ,itd . Frekvencija koja je kod nas najcesce zastupljena je 2.4 Ghz . Njegove prednosti u odnosu na konvencionalni internet su : placa se iskljucivo mega bajti ili zakupljeno vreme tj. flat nalog . Znaci nema troskova kao kod telefonskog interneta , troskova samog telefona a niti bilo kakvih dodatnih troskova . Ako kupite 100 mega bajta koji sad ovog momenta kostaju od 130 do 120 dinara u zavisnosti od provajdera oda imate 100 megabajta i to je to .Kad nestanu megabajti nema ni interneta . Kod flat naloga je slucaj da kad uplatite onda od tog dana kad ste uplatili jedan mesec imate mesec dana neogranicenog interneta .

 

 

Veoma vazno za one koji kupuju opremu prvi put :

 

Veoma vazna stvar kod wireless-a , ali prvo da kazem da je ovo neko moje misljenje a s obzirom na praksu najverovatnije i tacno a to je da wireless internet prilikom povecanja korisnika ( klijenata ), pristupnih tacaka ( provajderovih predajnika, tj AP-ova ), pa takodje i privatnih predajnika drasticno gubi snagu u prostoru . Normalno da to nece osetiti oni korisnici koji stanuju u neposrednoj blizini AP-a . Ali oni koji se kace od 1,5 km pa vise to osecaju i to do te mere da jednostavno vise nemogu da koriste wifi . Ja sam jedan od onih koji su to direktno osetili na kozi . Nekazem da nemoze biti i drugih razloga kao na primer vlaga u konektorima ili antenama, sto se moze proveriti i okloniti . Ali ako se i to otkloni i dalje neradi net ostaje vam samo da kupujute bolju opremu . Znaci antene , eksterne uredjaje ( spoljnje adaptere ili AP-ove . Nepomaze nikakvi eksperti ni stelovanja . Ponovo kazem da je ovo samo moje misljenje .

 

 

Najbitnije stvari za dobar rad wireless-a

 

Ovde bi mozda naveo par stvari bitnih za dobar rad wifi - ja . Neznam dali je potrebno da ponavljam da je ovo opet moje misljenje koje proistice iz prakse ali i konstatacije sa priateljima . Od sad pa nadalje nek to bude tako ako nenavedem da je to tudje misljenje .

Da pocnem:

1.) Sto kraci kabel ( I da nekazem da je 50 ohm-ski i sto kvalitetniji )

2.) Sto manje konektora ( sve koji se mogu izbeci , ja imam samo jedan na kraju kabela do AP-a )

3.)Dobra antena ( tu se misli pre svega na kupljene , jer kod izrade ima sta da se naradi i naeksperimentise )

4.)Dobro odradjeni konektori i satavi ( znaci nikako ne stiskanje sa kombinerkama obujmica na konektorima vec sa klestima namenjenim bas za to )

5.) Visina postavljanja antene

Da nekazem da su ovo osnovni vazni parametri koji se mogu medjusobno kombinovati . U nemogucnosti kratkog kabela pomaze jedino AP sto verujte mnogo znaci. Siguran sam da bi i D-Link 520+ fenomenalno radio kad bi ga mogli montirati na 3 metra kabela a da je ipak na pristojnoj visini u odnosu na zemlju . To mogu resiti retki ljud koji su u zgradama i imaju srecu da im je predajnik bas sa te strane gde drze i racunar . Znaci ocu da kazem da sam uredjaj nije toliko presudan . Antena je mozda jedna od vaznijih stvari , mozda i najvaznija . Dakako da i stelovanje antene mnogo znaci . Mnogi korisnici postavljaju bezzicni internet u isti polozaj kao tv antenu . Imam dobar prijem i sve je ok . E kod wireless-a nije tako . tu antena mora biti sto preciznije usmerena ka primopredajniku provajdera . Kabel sam i ja zapostavljao ali je jako vazno da su kontakti, tu najpre mislim na oklopni deo gabela ( masu ) koja se spaja na samo telo konektora . Tu sam i ja a i video sam na terenu dosta konektora stisnutih sa kombinerkama . Ljudi to nevalja . Znaci kad uzimate kabel odmerite sto preciznije jer nikako nevalja kad je duzi a bogame jos manje da je kraci. I kad vam prodavac to odradi onda je to ono pravo, mada klesta za to nema svaki prodavac a pored toga i nece svaki prodavac to da odradi. To nemoze izvesti bez tih specialnih klesta . Ja priznajem da sam i sam prekrsio to pravilo . Pazljivo sam naneo cina sa lemilicom okolo grla konektora na koji naleze oklop kabela ( spoljnji deo koaksialnog kabela ) navukao ga preko cina i zacinovao . Moram reci da je tu pazljivost vazna . U smislu da pasta koja pospesuje lemljenje niukojem slucaju neprodre unutra u kabel jer bi to bila katastrofa po signal. Da visinu nezaboravimo , visina je dosta vazna jer se visoke frekvencije najbo;je prostiru u prostoru gde nema prepreka, Eto to je to otprilike ali nije na odmet mozda jos razmisljati o ovoj temi .

 

 

Malo o pojmovima :

 

Wireless Internet= bezzicni internet

wifi = naziv standarda bezzicnog povezivanja

wireless adapter = uredjaj koji se ugradjuje u racunar ili povezuje na racunar u svrhu koristenja bezzicnog interneta, znaci ovo je modem za bezzicni internet . U principu je zamisljen da je dovoljan sam za sebe sa tom malom antenicom za pravljenje malih kucnih i kancelariskih mreza .

d-link520+

Kontrol panel D-linka 520+ = U njemu se steluje sve u vezi wireless konekcije , znaci ne nalozi za konekciju na internet nego samo konekcija na wirless mrezi . Birate na kojeg provajdera cete se nakaciti i slicno .

panel

AP = Access Point ili pristupna tacka , predajnik provajdera na kojeg se mi konektujemo pomocu adaptera

d-link900+

Grid = Jedna od najboljih tipova antena za wifi

grid

Yagi = Antena u obliku sipke sa veoma kratkim precagama popreko u odnosu na telo , to se odnosi na onaj beli plasticni deo sa precagama , u ovom slucaju reflektor je moj dodatak .

Yagi

biqvad = Antena sa dva kvadrata postavljena an teme , poznata je kod tv antena samo sto je u wireless-u mnogo manjih dimenzija

biqvad